Přeskočit na obsah
Načítám Koncerty

« Všechny Koncerty

  • koncert již proběhla.

Svatební košile – Dvořák & Brauner

18. května od 19:00

Místo konání:

Kostel Narození Panny Marie

Domažlice 1, 344 01 Česká republika
Zobrazit web místa konání

Kategorie koncertu:

Program:

  • Antonín DVOŘÁK: Svatební košile

Účinkující:

Lucie Silkenová – soprán

Sopranistka Lucie Silkenová absolvovala pražskou Akademii múzických umění ve třídě Ivana Kusnjera a rovněž mistrovské kursy v Anglii, Španělsku, Německu a Rakousku. Její soutěžní úspěchy zahrnují 1. cenu na Mezinárodní soutěži mladých hudebníků Concours International d’Encouragement ve francouzském Lyonu (2008) a 2. cenu v Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech (2009). V roce 2013 se probojovala mezi semifinalisty v soutěži Hanse Gabora Belvedere. Od roku 2010 pravidelně hostuje v pražském Národním divadle, vystupovala rovněž v operních domech v Liberci, Plzni a Ostravě. Úspěšně si vede i v oblasti koncertní, představila se na festivalech Pražské jaro (2011 a 2015), Smetanova Litomyšl, Janáčkův Máj Ostrava, Dvořákova Olomouc, Festival Mahler Jihlava aj., spolupracovala s BBC Symphony Orchestra v Londýně,  Budapest Festival Orchestra, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo, se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu ad. Na svém kontě má také nahrávky pro Český rozhlas a společnosti Navona Records a Arco Diva.

Aleš Voráček – tenor

Tenorista Aleš Voráček se narodil v Českých Budějovicích. Zpěv vystudoval na tamější konzervatoři pod vedením Vítězslavy Bobákové. Již od prvního ročníku konzervatoře hostoval v opeře Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a v roce 2005 zde nastoupil do stálého angažmá. Vytvořil zde řadu operních i operetních rolí, např. Nemorina (Donizetti: Nápoj lásky), Almavivu (Rossini: Lazebník sevillský), Mozartova Ferranda (Così fan tutte) a Dona Ottavia (Don Giovanni), Adolfa (Lortzing: Zkouška na operu), Lyonela (Flotow: Marta), Vítka (Smetana: Tajemství), Dvořákova Jiřího (Jakobín) a Prince (Rusalka), v němž se představil také na letní scéně otáčivého hlediště v Českém Krumlově, Pošťáka (Martinů: Den dobročinnosti), Maxe (Weber: Čarostřelec) nebo Ernesta (Donizetti: Don Pasquale). Z operetních rolí pak jmenujme Edwina (Kálmán: Čardášová princezna). Hostuje také v Národním divadle Brno, pro které nastudoval roli Idamanta (Mozart: Idomeneo). Jeho jméno se objevilo v širší nominaci na Cenu Thálie 2006 v oboru opereta a muzikál za roli Edwina v Čardášové princezně. V pražském Národním divadle hostoval např. jako Smetanův Vít (Tajemství) a Vašek (Prodaná nevěsta), Dvořákův Jirka v Čertovi a Káče a Jiří v Jakobínu nebo jako Mozartův Monostatos v Kouzelné flétně. Pravidelně vystupuje koncertně, např. s Pražskou komorní filharmonií v Schumannově Requiem nebo s Jiřím Bělohlávkem a Symfonickým orchestrem BBC v koncertním provedení oper Prodaná nevěsta a Jakobín v londýnské Barbican Hall.

Ivan Kusnjer – baryton

Ivan Kusnjer se narodil v Rokycanech v roce 1951. Po maturitě na průmyslové škole v Plzni studoval na Hudební fakultě pražské HAMU u Teodora Šrubaře, kde absolvoval v roce 1975. Od roku 1988 na též škole (HAMU) začal působit jako pedagog. V roce 2011 úspěšně obhájil docenturu a následně v roce 2016 vykonal obhajobu profesury.

Ztvárnil operní role v Ostravě a Brně. V roce 1982 začal působit jako sólista Národního divadla v Praze. Účastnil se mistrovských kurzů Accademia Sigiana v Sieně a Accademia Santa Cecilia v Římě.

Účinkoval v operních představeních a na koncertních scénách po celém světě, včetně milánské La Scaly, newyorské Carnegie Hall, pařížských Opéra-Comique a Théâtre du Châtelet, dále v Opéra national de Lorraine v Nancy, ve vídeňské Státní opeře, v bruselské La Monnaie, či Berlínské státní opeře. Získal čestné uznání na festivalech v Cagliari, Hongkongu, Tel Avivu, Frankfurtu nad Mohanem a Göteborgu.Ivan Kusnjer je zakladatelem nadace Fatum foundation, podporující rodiny zesnulých hudebníků.

Smíšený pěvecký sbor Čerchovan (Domažlice) – sbormistr Marek Vorlíček

Smíšený pěvecký sbor Čerchovan působí v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přes čtyřicet zpěváků a zpěvaček. V jeho čele stojí od roku 1997 Marek Vorlíček. Čerchovan se zabývá především duchovní hudbou, ale nevyhýbá se ani stylizované středověké hudbě, spirituálu či opeře. Součástí repertoáru jsou samozřejmě i sborové úpravy lidových písní. Při uvádění vokálně-instrumentálních děl spolupracuje sbor s různými orchestry a profesionálními sólisty. Několikrát účinkoval také s Plzeňskou filharmonií a v posledních letech je pravidelně zván ke spolupráci se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně. V roce 2010 přednesl sbor na pozvání Velvyslanectví ČR při Svatém stolci Rybovu Českou mši vánoční v bazilice svatého Marka na Benátském náměstí v Římě. V roce 2001 natočil sbor CD se skladbami Stabat Mater Jakuba Jana Ryby a Requiem c-moll Georga Lickla. Obě skladby byly nahrány ve světových premiérách. V roce 2005 pak vyšlo druhé CD s duchovními skladbami Jakuba Jana Ryby a Magnificat Šimona Brixiho. V posledních dvou dekádách se repertoár sboru rozšířil o řadu vokálně-instrumentálních děl, namátkou připomeňme Mozartovu Korunovační mši a Requiem, Vivaldiho Gloria, Charpentierovo, Rejchovo i Dvořákovo Te Deum, Stabat Mater téhož autora, Faurého Requiem, Beethovenovu 9. symfonii, Haydnovo Stvoření či Händelova Mesiáše.

Tomáš Brauner – dirigent

Tomáš Brauner se narodil v roce 1978 v Praze. Studoval hru na hoboj a dirigování na pražské Státní konzervatoři. V roce 2005 absolvoval Hudební fakultu Akademie múzických umění, obor dirigování. Následovala studijní stáž na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst. V roce 2010 se stal laureátem Mezinárodní dirigentské soutěže Dimitrise Mitropoulose v Aténách.Uměleckou dráhu operního dirigenta zahájil v Divadle J. K. Tyla v Plzni. V roce 2008 debutoval ve Státní opeře Praha představením Verdiho Otella. Následoval Massenetův Don Quichotte, Rossiniho Lazebník sevillský, Pucciniho Bohéma a Tosca, Verdiho Nabucco, Mozartova Kouzelná flétna, Bizetova Carmen. V pražském Národním divadle diriguje Verdiho Traviatu. Pravidelně hostuje v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. V Palacio de Bellas Artes v Mexico City dirigoval Janáčkovu Její pastorkyňu. Z baletních produkcí nastudoval Čajkovského Labutí jezero, Šípkovou Růženku, Jarrého Zvoníka od Matky Boží nebo Adamovu Giselle. Je zván též významnými mezinárodními festivaly: Bad Kissingen, Festival Richarda Strausse v Garmisch Parten-Kirchen, kde spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu byl pozván na zahajovací koncert ke 150. výročí Richarda Strausse, aby zde provedl Alpskou symfonii. V roce 2018 dirigoval Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK mj. na zájezdech v Mnichově a Poznani. V letech 2020–21 natočil s FOK např. Dvořákovy Slovanské tance, skladby Karla Husy (včetně legendární Hudby pro Prahu 1968) nebo klavírní koncerty Sergeje Rachmaninova s Lukášem Vondráčkem. V srpnu 2022 debutoval v Labské filharmonii v Hamburku. V roce 2023 ho čekají s FOK koncerty mj. v Mnichově a Wiesbadenu.