Přeskočit na obsah
Načítám Koncerty

« Všechny Koncerty

Vivat Strauss

9. srpna od 19:30

Místo konání:

Společenský dům Casino

Reitenbergerova 95/4
Mariánské Lázně, 353 01 Česká republika

Program:

  • Johann STRAUSS: Cikánský baron, Netopýr, Lehká krev, Noc v Benátkach ad.
  • Carl ZELLER: Ptáčník
  • Johannes BRAHMS: Uherské tance

Účinkující:

Eva Štruplová – soprán

Sopranistka Eva Štruplová pochází z Kutné Hory. Po studiích na Státní konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze absolvovala v italské Sieně u profesora Bergonziho a účastnila se několika mezinárodních pěveckých soutěží (např. Grimsby, Velká Británie). Poté se stala sólistkou opery Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Zde ztvárnila mimo jiné tyto role: Musette (Bohéma – Puccini), Zuzanka (Figarova svatba – Mozart), Manon (Manon – Massenet), Zerlina (Don Giovanni – Mozart), Despina (Cosi fan tutte), Liška Bystrouška (Liška Bystrouška – Janáček), Gilda (Rigoletto – Verdi), Adéla (Netopýr – Strauss). Za roli Adély byla v širší nominaci na cenu Thálie, Lady Harrieta (Marta – von Flotow), Rosina (Lazebník sevillský – Rossini) a Violetta (La Traviata – Verdi). Za roli Violety byla rovněž v širší nominaci na cenu Thálie. Hostuje také ve Stavovském divadle v Praze, v Divadle J. K. Tyla v Plzni, F. X. Šaldy v Liberci a ve Státní opeře v Ústí nad Labem. Věnuje se rovněž koncertnímu zpěvu u nás i v zahraničí, koncertovala v řadě evropských zemích, Jihoafrické republice, Namibii a Izraeli. Vystupovala například s Virtuosi di Praha, s varhaníkem prof. Václavem Uhlířem a jinými umělci. Pro Českou televizi ztvárnila hlavní roli Ariadny ze stejnojmenné opery B. Martinů. Podílela se na několika CD, například L. Janáček – Moravská lidová poezie v písních, F. X. Brixi – Vánoční mše, W. A. Mozart – Requiem a další.

Jan Mikoláš – dirigent

Jan Mikoláš se narodil 6. 8.1979 v Sokolově, kde také začal hrát na housle v tamní LŠU. Pokračoval na konzervatoři v Plzni studiem hry na violu. Poté studoval dirigování na JAMU v Brně, pražské konzervatoři a HAMU v Praze. Vzdělání si doplnil na mistrovských dirigentských kurzech ve Vídni u prof. Vladimira Kiradjieva a Istvána Dénésze. Od roku 2003 pravidelně diriguje ZSO Mariánské Lázně, v letech 2014-2015 byl asistentem šéfdirigenta KSO Karlovy Vary.
V roce 2022 začal spolupracovat jako dirigent se Severočeským divadlem Ústí nad Labem a Severočeskou filharmonií Teplice. V roce 2023 začal dirigovat také v pražském divadle GOJA music hall představení Fantom opery a v roce letošním také představení Bídníci.
Od roku 2017 je šéfdirigentem Orchestru Františkovy Lázně.
Je stále aktivním hráčem na violu a housle.