- koncert již proběhla.
Dvořákovy koncerty
Program:
Antonín Dvořák:
- Koncert pro klavír a orchestr g moll, op. 33
- Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53
- Klid lesa pro violoncello a orchestr, op. 68/5
- Rondo pro violoncello a orchestr, op. 94
K programu:
Koncertantní skladby Antonína Dvořáka patří všeobecně k jeho nejčastěji prováděným skladbám. Nejslavnější Violoncellový koncert zazněl na jednom z jarních koncertů. Zářijový koncert pak nabízí možnost ponořit se do hloubky hudby tohoto romantického velikána a vyslechnout další dva z trojice jeho slavných koncertů – houslový v podání mladého houslisty Davida Hernycha, mj. vítěze slavné Kociánovy soutěže, a klavírní v interpretaci přední české klavíristy Veroniky Böhmové. Dále zazní dvě drobné skladby pro violoncello s orchestrem v podání koncertního mistra Západočeského symfonického orchestru Daniela Petráska.
Koncert se koná v rámci Roku české hudby.
Účinkující:
Veronika Böhmová – klavír
Veronika Böhmová se narodila do hudební rodiny v Českých Budějovicích. Na klavír začala hrát v pěti letech pod vedením prof. Marie Šimkové Kotrčové. Vystudovala doktorské studium na HAMU v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského a Meisteklasse ve třídě prof. Arkadi Zenzipéra na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech. Je laureátkou celé řady národních a mezinárodních soutěží, mezi její největší úspěchy patří postup mezi 32 nejlepších klavíristů světa na soutěži Artura Rubinsteina v Tel Avivu v roce 2014, 2. cena na soutěži Anton G. Rubistein v Drážďanech v roce 2012, postup do seminifále na soutěži Královny Alžběty v Bruselu v roce 2010 a 2. cena na soutěži Maria Canals v Barceloně v roce 2007. Se svými recitály se Veronika představila publiku v České republice (Pražské jaro, Pražský podzim), Rakousku, Německu, Bulharsku, Slovinsku, Belgii, Itálii, Francii, Švýcarsku, USA, Mexiku, Japonsku a Číně. V roce 2014 natočila Veronika pro Supraphon CD se skladbami od S. Prokofjeva a I. Stravinského. Spolupracuje pravidelně s předními evropskými i světovými orchestry a na svém repertoáru má v současné době 30 klavírních koncertů. V roce 2016 debutovala po boku israelského dirigenta Lahava Shaniho s Českou filharmonií klavírním koncertem J. Páleníčka. V témže roce dosáhla zatím svého největšího úspěchu a to sice vystoupení ve slavné koncertní síni Isaac Stern Auditorium – Carnegie Hall v New Yorku.
David Hernych – housle
David Hernych je studentem Pražské konzervatoře ve třídě prof. Jiřího Fišera. V minulosti studoval u prof. Ludmily Štětinové na ZUŠ a na GMHS (Prague Secondary School of Music) u prof. Jiřího Nováka. K jeho největším úspěchům patří 1. místa na soutěžích Josefa Micky a Jaroslava Kociana, hlavní cena Letní hudební akademie v Kroměříži a vítězství na Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích.
Jako sólista spolupracoval s předními českými dirigenty, například Tomáš Netopil, Jakub Klecker, Petr Vronský, Radek Baborák, Robert Kružík, Marko Ivanović, Martin Peschík nebo Ondřej Vrabec. Několikrát vystoupil se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. V uplynulých sezonách hrál sólově také s orchestry SOČR, ZSO Mariánské Lázně, FBM Zlín a Moravská filharmonie Olomouc.
S maestrem Václavem Hudečkem (žák Davida Oistracha) hrál sólově na festivalech v Praze (Svátky hudby v Praze), Litoměřicích, Roudnici nad Labem a Luhačovicích. Jako komorní hráč, na festivalu Dvořákova Praha, sdílel pódium s Josefem Špačkem. S kvartetem Siebeneichener Quartett vyhrál soutěž Bohuslava Martinů. Je členem Akademie komorní hudby a úzce spolupracuje s Tomášem Jamníkem.
Daniel Petrásek – violoncello
Daniel Petrásek se hudbě a violoncellu začal věnovat v devíti letech v ZUŠ Semily u Miroslavy Jeřábkové, později na ZUŠ Turnov u Marty Opletalové. V roce 2005 nastoupil na Pražskou konzervatoř do třídy Tomáše Strašila. Po absolutoriu na Pražské konzervatoři pokračoval ve studiu na Akademii múzických umění v Praze pod vedením Mikaela Ericssona. V navazujícím magisterském studiu absolvoval jako člen Ančerlova kvarteta obor komorní hra – smyčcové kvarteto u Jiřího Panochy.
Během studií získal cenné rady od významných českých i zahraničních hudebníků (František Pišinger, Evžen Rattay, David Sella, Jaroslav Kulhan, Michal Kaňka, Christophe Coin, Rudolf Leopold, Vovka Askenazy, Christoph Richter) a zúčastnil se řady interpretačních a mistrovských kurzů (ISA Semmering, interpretační kurzy v Litomyšli, Soběslavi, Teplicích).
Vedle umělecké činnosti se intenzivně věnuje hudební pedagogice. V letech 2013-2016 učil na ZUŠ Česká Lípa hru na violoncello a od roku 2014 působí na ZUŠ Učňovská na Praze 9, kde vyučuje hru na violoncello a hudební nauku. Společně s violoncellistou Vojtěchem Urbanem založil a pravidelně pořádá Cellování, workshop pro mladé violoncellisty převážně žáky ZUŠ.
V Západočeském symfonickém orchestru působí od září 2017 jako koncertní mistr violoncell. Hraje na mistrovský nástroj z dílny Karla Josefa Dvořáka, Praha 1944.
Radek Baborák – dirigent
Radek Baborák, šéfdirigent Západočeského symfonického orchestru, je jednou z nejvýraznějších osobností světové hudební scény. Za více než 35 let mezinárodních vystoupení jako sólový hornista a dirigent si získal výjimečné renomé u nejvýznamnějších orchestrů a festivalů. Díky svým rozsáhlým zkušenostem hráče na lesní roh přináší Baborák do své dirigentské kariéry jedinečný pohled a odborné znalosti. Jeho dirigentský styl je známý svou precizností, muzikálností a hlubokým porozuměním k prováděným skladbám. Dokáže interpretovat a zprostředkovat emoce a nuance hudby, čímž vytváří podmanivé a nezapomenutelné koncertní zážitky, které oceňují kritici i hudbymilovné publikum. Jeho repertoár sahá od děl mistrů baroka, klasicismu, romantismu a 20. století až po díla žijících skladatelů, jejichž skladby premiéroval.
Jako sólista vystupoval s Berlínskými a Vídeňskými filharmoniky a mnoha dalšími špičkovými orchestry pod vedením dirigentů, jako jsou James Lewine, Sir Simon Rattle, Sir John Eliot Gardiner, Sir Roger Norrington, Jiří Bělohlávek, Seiji Ozawa, Daniel Barenboim a Vladimir Ashkenazy.
V roce 2011 rozšířil svou hudební kariéru o dirigování. Jeho mentorem je maestro Seiji Ozawa, jemuž asistuje u Mito Chamber Orchestra, který pravidelně diriguje.
Založil a umělecky vede orchestr Česká Sinfonietta, který vystupuje na renomovaných festivalech v České republice, jako je Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl a další. Na těchto festivalech dosáhl mimořádných úspěchů, když doprovázel sólisty, jako jsou Marta Argerich, Jefim Bronfmann, Sergej Nakarjakov, Ricardo Galliano a Guy Braunstein.
Jako dirigent spolupracoval s Mozarteum Salzburg, Berlínským symfonickým orchestrem, Durynskou filharmonií, Tokijskou filharmonií, Novým japonským symfonickým orchestrem, Symfonickým orchestrem Sapporo, SOČR, FOK, Pražskou komorní filharmonií a dalšími.
Od roku 2016 je uměleckým vedoucím Pražských komorních sólistů. Intenzivně se věnuje komorní hudbě, zejména s Baborak Ensemble, který je pravidelně zván na Mozartwoche Salzburg, do Pierre Boulez Saal v Berlíně a na turné po Evropě a Japonsku. Pro svůj soubor vytváří jedinečné verze děl skladatelů, jako jsou J. S. Bach a Astor Piazzolla.
Mezi jeho hudební partnery na více než stovce hudebních festivalů, kterých se zúčastnil, patří legendy jako Daniel Barenboim, Marta Argerich, Heinrich Schif, Janine Jansen, Francoise Leleux, Emanuel Pahud, Ian Bostridge, Julian Rachlin a další.
Jako sólový hornista vystupoval s Českou filharmonií, Mnichovskou filharmonií a Berlínskou filharmonií. Je laureátem nejprestižnějších soutěží v Ženevě, Markneukirchenu a ARD Mnichov. Na svém kontě má desítky oceněných nahrávek pro EMI, Sony Classic, Suprafon, Octavia Records, Animal Music a Hänsler Classic.
Jako docent vyučoval na Fondazione Arturo Toscanini v Bologni, Escuela Reina Sophia v Madridu, Hamu Praha a TOHO University v Tokiu. V současné době je hostujícím profesorem na Barenboim-Said Academy v Berlíně a mentorem na MenArt Education Academy. Během pandemie inicioval sbírky pro nezávislé umělce a následně podporoval ukrajinské hudebníky. Tyto aktivity podpořily stovky kolegů.
Radek Baborák je hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Yamagata, stálým sólistou Braniborského státního orchestru a v roce 2024 bude debutovat jako dirigent se Slovenskou filharmonií Bratislava, Oxford Philharmonic Orchestra v Londýně a Národní filharmonií Lvově.