Přeskočit na obsah
Načítám Koncerty

« Všechny Koncerty

65. Chopinův festival – Slavnostní závěrečný koncert

24. srpna od 19:30

Místo konání:

Společenský dům Casino

Reitenbergerova 95/4
Mariánské Lázně, 353 01 Česká republika

Kategorie koncertu:

Program:

  • Fryderyk CHOPIN: Koncert pro klavír a orchestr č. 2 f moll op. 21
  • Antonín DVOŘÁK: Symfonie č. 7 d moll op. 70

Účinkující:

Marek Bracha (Polsko) – klavír

Marek Bracha, který studoval ve Varšavě a Londýně, je považován za jednoho z nejzajímavějších polských klavíristů mladé generace. Jeho hra se vyznačuje ušlechtilým, krásným tónem a střídmým, vkusným výrazem. Umělec se cítí dokonale doma v klasickém i romantickém repertoáru, který hraje na moderní i dobové nástroje. Nevyhýbá se ani soudobým dílům a má za sebou řadu premiér. Kromě uměleckých aktivit se Bracha věnuje také přednáškové činnosti a vede workshopy hry na dobové nástroje. Na svých koncertech po celém světě důsledně propaguje polskou hudbu. Jako komorní hráč Marek Bracha vystupoval s Tobiasem Kochem, Marcinem Maseckim a Maciejem Frąckiewiczem, dále se smyčcovým kvartetem Atom, Královským smyčcovým kvartetem a smyčcovým kvartetem Meccore.

V roce 2010 se Marek Bracha ocitl ve skupině čtyř klavíristů, kteří reprezentovali Polsko na 2. stupni 16. mezinárodní Chopinovy soutěže ve Varšavě. Jeho debutové sólové album s Chopinovou hudbou vyšlo v roce 2013. Pro nadcházející sezóny připravuje Marek Bracha recitálový program složený z preludií komponovaných v průběhu staletí, od baroka až po současnost.

Bartosz Zurakowski (Polsko) – dirigent

Bartosz Zurakowski se narodil v Opolí, kde od útlého dětství pronikal do světa hudby – nejprve v rodinném prostředí se silnou hudební tradicí a poté získal vzdělání na Národní hudební škole Fryderyka Chopina I. a II. stupně. Na střední škole se začal zajímat o dirigování, které se postupně stalo jeho vášní. Začal studovat na Hudební akademii v Lodži a po jejím absolvování studoval dirigování na Hudební akademii ve Varšavě.

Bartosz Zurakowski se zúčastnil mistrovských dirigentských kurzů – polských i mezinárodních – včetně kurzů vedených Markem Traczem a Kurtem Masurem. Spolupracoval se symfonickými orchestry v Polsku i v zahraničí a s hudebníky Opolské filharmonie absolvoval turné po Evropě a Číně. Je laureátem Mezinárodní dirigentské soutěže Witolda Lutoslawského.

Hlavními sférami umělcova zájmu jsou vedle symfonické hudby oratorium a opera. V roce 2007 obnovil Opolský filharmonický sbor, jehož je dirigentem.