Přeskočit na obsah
Načítám Koncerty

« Všechny Koncerty

65. Chopinův festival – Slavnostní zahajovací koncert

17. srpna od 19:30

Místo konání:

Společenský dům Casino

Reitenbergerova 95/4
Mariánské Lázně, 353 01 Česká republika

Kategorie koncertu:

Program:

  • Fryderyk CHOPIN: Koncert pro klavír a orchestr č. 1 e moll op. 11
  • Antonín DVOŘÁK: Symfonie č. 9 e moll op. 95 „Novosvětská“

Účinkující:

Dina Yoffe (Lotyšsko) – klavír

Dina Yoffe, narozená v Rize (Lotyšsko), začala své hudební vzdělání v rodném městě a pokračovala ve studiu na Centrální škole v Moskvě. Jako mistrovská žákyně Věry Gornostajevové, jedné z nejvýznamnějších představitelek legendární školy Heinricha Neuhause, absolvovala také studium na Čajkovského konzervatoři v Moskvě. Koncertní činnost Diny Yoffe ji zavedla na všechny kontinenty. Vystupovala s tak vynikajícími orchestry, jako je Izraelská filharmonie pod vedením Zubina Mehty, Japonský rozhlasový orchestr NHK pod vedením Nevilla Marrinera a Moskevská filharmonie pod vedením Valerije Gergijeva.

Kromě široké sólové a orchestrální kariéry můžeme Dinu Yoffe slyšet také jako aktivní komorní hráčku s renomovanými hudebníky, jako jsou G. Kremer, Y. Bashmet, V. Repin a M. Kaiman. Věnuje se také pedagogické činnosti na mnoha mistrovských kurzech a díky svým dlouholetým zkušenostem je čestnou členkou Japonské asociace učitelů klavíru, hostující profesorkou na Summit Music Festival v New Yorku a na mistrovských kurzech Yamaha v Paříži. Je žádanou členkou porot na mezinárodních klavírních soutěžích, jako je Chopinova soutěž ve Varšavě, Clevelandská soutěž v USA a Hamamatsu v Japonsku.

Vito Clemente (Itálie) – dirigent

Vito Clemente je vítězem Mezinárodní soutěže Franca Capuany pro dirigenty orchestrů Evropského společenství. Na konzervatoři Niccolò Piccinniho v Bari absolvoval s vyznamenáním obory dirigování orchestru, skladba, klavír, komorní zpěv, instrumentace kapely, sbormistrovství a sbormistrovství, později se zdokonalil na akademii Chigiana. Je uměleckým a hudebním ředitelem Traetta Opera Festival, AMIFest, Japan Apulia Festival v Tokiu, Tokyo Academy of Music a Idea Press Musical Editions USA v New Yorku. Působí jako umělecký poradce Tokyo Musica Association, byl hudebním ředitelem operní sezony v Teatro della Fortuna ve Fanu, Symfonického orchestru Lucana a hostujícím dirigentem souborů jako Orchestra Rossini, Tokyo Chamber Opera Theatre, OperaSai v Tokiu, v Itálii řídil orchestry Teatro Comunale di Bologna, Arena di Verona, Teatro Petruzzelli, Filarmonica Toscanini, Teatro Marrucino di Chieti, Teatro Vittorio Emanuele di Messina, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Pro Arte, Milano Classica a další. Od roku 2004 diriguje v nejprestižnějších japonských divadlech. Nahrál více než dvacet CD a DVD pro společnosti Dynamic, Bongiovanni, Tactus a DigressioneMusic.Na svém kontě má přibližně 150 světových premiér. Pořídil televizní a rozhlasové nahrávky pro Rai1, Rai3, Raisat, Canale5, Rete4. Vede mezinárodní mistrovské kurzy pro dirigenty orchestrů a zpěváky. Působí taky jako profesor teorie a analýzy harmonie na konzervatoři Niccolò Piccinniho v Bari. V současné době je uměleckým ředitelem orchestru I.C.O. Sinfonica della Città Metropolitana di Bari.